Menu Zavřeno

Služby

V oblasti psaní už se pohybuji mnoho let. Ať už jako autorka, redaktorka, korektorka, nebo v pozici pomocné ruky pro jiné (začínající i pokročilé) autory.

Korektury, editace, redakce, betování, ghostwriting, workshopy či individuální konzultace… To vše nabízím tomu, kdo se svým psaním potřebuje pomoci. Nakladatelstvím i jednotlivcům. A protože mým záměrem není někoho kritizovat, vždy přidávám radu, co a jak zlepšit.

Nebojte se zeptat, jak můžu pomoci právě vám. Reference některých svých spokojených klientů uvádím níže a těším se na případnou spolupráci.

Korektura a redakce

* společně 80 až 100 Kč/NS * samostatně 50 až 60 Kč/NS * druhá korektura 20 Kč/NS

Konzultace

* 200 až 300 Kč/hodina (dle obsahu)

Ghostwriting

* 350 Kč/NS (nebo dle dohody)

Reference

autorka čtyř románů pro ženy, z nichž jeden je ke stažení zdarma jako e-kniha

„Dobrých redaktorů a korektorů je hodně, ale výborných jen málo – a právě do téhle druhé kategorie Dášu řadím. Vděčím jí za to, že mi ve velké míře pomohla můj první román vypilovat do té nejlepší možné podoby a připravit k vydání, a od té doby mi dělala redakci/korektury na dalších třech rukopisech.

Neuniknou jí žádné logické nebo chronologické nesrovnalosti, stylistické nedostatky, gramatické chyby, zkrátka nic, co by jakýmkoliv způsobem uškodilo danému psaní. Ohlídá spád textu a fakta, a zároveň svými komentáři učí spisovatele, jak se chybám příště vyhnout. Jestli tedy hledáte někoho, s kým můžete svůj rukopis dovést k dokonalosti, jste na správném místě.

Na Dášu nedám dopustit a její služby doporučuji dvěma deseti!“

Dovětek: Tato reference mě v první chvíli moc potěšila a vzápětí nesmírně pobavila. Když jsem Sabinu upozornila na to, co napsala, její reakce byla: „Vidíš? Já to neviděla! A ty to vidíš! PROTO lidi potřebují korektory!“ Takže se nenechte mýlit – to nejsou 2 hvězdičky z 10, to je hned 20 hvězdiček.

autor Bordeřích povídaček a několika dalších příběhů

„Návrhy, které vám Dáša při redigování vaší knihy dá, byste měli pečlivě poslouchat, protože má nepříjemný zvyk mít vždycky pravdu a vidět prostor pro zlepšení i tam, kde by to vás jako autora ani ve snu nenapadlo. Ostatně proto jste se na ni také obrátili. Nebude vám mazat zbytečně med kolem úst, ale zároveň udělá vše pro to, aby byl váš text ve finále co nejlepší. A její nadšení pro vaši knihu je pokaždé upřímné. Její rozjásanou poznámku „Nene, ona ho vážně kousla do zadku!“ si budu pamatovat hodně dlouho.“

Dovětek: Přísahám, že já jeho slovní hříčky taky. Chcete číst pohádky pro dospělé? Máte rádi pejsky? Tak víte, kam vás pošlu? Přesně tam, na Pavlovy stránky!

autorka románu Uteč!

„Dáša je pravdomluvný profík, takže se můžete spolehnout na to, že když se jí zeptáte na názor, nebude vám mazat med kolem huby. Na druhou stranu má ale neuvěřitelné nadání lidi motivovat a vzbudit v nich touhu po další tvůrčí práci, takže se vám nestane, že by vás její reakce otrávila, nebo snad dokonce zablokovala. Z široké škály jejích služeb si osobně nejvíc cením právě individuálního posuzování rukopisu, protože i když někdy zpočátku skřípu zuby a oháním se mnoha argumenty, obvykle mi nakonec nezbude nic jiného, než sklopit uši a dát jí za pravdu. Než jsem Dášu poznala, psala jsem si do šuplíku a kromě rodiny jsem neměla nikoho, kdo by mi dokázal poskytnout skutečnou zpětnou vazbu a tu jako začínající autor potřebujete jako sůl. Dáša má velkou zásluhu na tom, že jsem po mnoha letech „trápení“ konečně dotáhla svůj román, a světe div se, přijal ho první nakladatel, kterému jsem ho poslala. Bez jejího betování, úpravy stylistiky a nakonec i korektury, bych určitě měla cestu mnohem trnitější, nebo dokonce úplně bez cíle. Na formě totiž v téhle branži sakra záleží!“

Dovětek: Podobnost našich jmen nás baví. Duo Dagmar Čechová & Dagmar Česká navíc vstupuje na knižní trh ve stejném okamžiku. Náhoda? Nemyslím si!

autor knih Muffin a čaj, Koláčky a spiklenci i příběhů o Oskeruši

„Dáša je vynikající redaktorka a její služby můžu všem autorům vřele doporučit. Vychytá všechny chyby a nesrovnalosti, navrhne, co by se dalo zlepšit, a přitom si člověk na základě jejích připomínek nepřipadá jako větší blbec, než je nezbytně nutné.
Žádná kritika, kterou jsem kdy obdržel od běžných beta čtenářů, nesnese srovnání s Dášinou precizní prací. Nic jí neunikne, od překlepů přes stylistiku až po dějové kiksy (včetně třeba i takových lahůdek, jako že mám na jednom místě pátek, ale o dva dny a sto stránek později je středa). To vše doplní i konkrétními radami a tipy, jak pro příště psaní obecně vylepšit a na co si dávat pozor. Podle mě je kouzelnice a každému textu její magie jedině prospěje.“

Dovětek: Moje kouzla evidentně stále fungují – a očarovat Thea, to je jedno velké wow!

autorka čtyř ženských románů

„Svěříte-li svůj rukopis do Dášiných nemilosrdných spárů, ubezpečuji vás, že jste pro něj nemohli udělat nic lepšího. Dost možná zjistíte (ano, i já zjistila), že vaše gramatika není zdaleka tak perfektní, jak jste si celou dobu naivně mysleli. Dost možná budete v šoku (ano, i já byla), že vaše detailně promyšlené postupy a dějové zvraty často postrádají logiku. Dost možná se budete muset smířit s tím (ano, i já musela), že některé pasáže vašeho příběhu jsou jen vata, která by mohla čtenáře unudit k smrti. Jisté věci zkrátka autor nevidí, i kdyby se snažil sebevíc. A přesně tyhle věci dokáže Dáša objevit, pojmenovat a – což je pro mě úplně nejdůležitější – vytknout je takovým způsobem, že si v tu chvíli nepřipadáte jako naprostý idiot. Není to jenom profesionalita a dokonalý cit pro češtinu, co na téhle ženské tolik obdivuju. Je to hlavně její lidskost. Neotřelý smysl pro humor, schopnost říct člověku všechno „na plnou hubu“, a přesto mu dodat sebevědomí. Z těchto a mnoha dalších důvodů je mi ctí, že Dášu znám.“

Dovětek: Mé nemilosrdné spáry milovaly práci na rukopisu Kde končí nebe. Petřin autorský styl je tomu mému velmi blízký a smysl pro humor jsem naopak místy záviděla já jí.

autorka sebepoznávací knihy Ostrov

„Mám pocit, že Dášu Digmu Čechovou ke mně poslalo samo nebe. Před rozjezdem crowdfundingové kampaně ke knize Ostrov jsem navštívila knižní webinář, na němž jsme se s Digmou viděly poprvé. Tehdy jsem ještě nevěděla, jak moc se naše cesty protnou. Už tam mi dala několik cenných rad a připomínek, které jsem následně obratem využila. Po jeho skončení jsem si prošla její webové stránky a vlastně už tehdy mi bylo jasné, že bych byla ráda, kdyby se právě ona stala korektorkou Ostrova. Slovo dalo slovo a po ukončení kampaně a splnění závazků, které ještě měla vůči předešlým klientům, se vrhla na můj text.

Popravdě, Ostrov sám o sobě je trochu zvláštní kniha, ale Dáša se s ním poprala zcela profesionálně. Krom domluvených gramatických úprav mi zaznačila i nedomluvené redaktorské věci, které tam prostě jako profesionál viděla. Za to jí patří veliké díky. A nejen za to. I za to, jaká lidskost a člověčenství z ní vyzařuje, jak dobře se s ní pracuje, i za to, že je ochotná zkouknout tiskové korektury v půl druhé ráno, když tiskárna již čeká na data. A že je absolutně flexibilní. A že člověk nemusí trávit hodiny na internetu, aby zjistil, kde se sakra píše čárka, anebo se po tisící snažit rozlišit, jestli je v zájmenech ji-jí, ni-ní druhý, nebo čtvrtý pád. Zlaté mě-mně. Suma sumárum, dělat s Dášou je čistá radost a já si nesmírně vážím toho, že to byla právě ona, kdo se mnou na Ostrovu vyšíval a dotahoval ho do finální podoby. Až budu psát další knihu, ani vteřinu nebudu váhat, na koho se obrátit. Jen budu doufat, že si na mě Digma udělá čas. Protože vím, že i jako (jak ona sama říká) racionální člověk, čte především srdcem. A to je pro mě (krom té gramatiky, samozřejmě) ze všeho nejdůležitější. A také je fajn, že u psaní této recenze nemusím řešit čárky nebo zájmena, protože tuším, že její oko by bolelo, kdyby ji měla vystavit s chybami. Díky za vše, Dášo! Moc si vážím toho, že se naše cesty protnuly a my se mohly potkat!

Dovětek: Poslední dobou si mě témata seberozvoje nachází čím dál častěji. Nejspíš to tedy nebyla náhoda a naše cesty se protnout měly ;-). Každopádně cesta Ostrovem pro mě byla velmi exotická!